Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak fotím koncerty

 

K fotografování koncertů přistupuji podle dvou kritérií – buďto již znám kapelu a místo, kde se bude koncert konat, či nikoliv. Jestliže je obojí pro mě neznámou, snažím se dopředu vyhledat alespoň základní informace na internetu (počet členů kapely, nástroje, které používají, velikost daného prostoru – případně dorazím o něco dříve a rekognoskuji terén až na místě). Na různých serverech jako je YouTube.com nebo MySpace.com lze shlédnout a hlavně také poslechnout, jak kapela hraje, což je pro mě jedna ze základních informací.

Pokud jsem již na koncertním místě byl anebo znám kapelu a potažmo jsem ji přímo fotografoval dříve, projíždím starší fotografie a snažím se z nich poučit. Například použít podobné nastavení expozice, nebo naopak vzít s sebou i jiný objektiv, který jsem minule neměl u sebe a který mi třeba chyběl. Den, nebo alespoň ráno před koncertem, zkontroluji techniku a stav baterie (do večera je případně dostatek času akumulátory dobít).

Blesk vesměs nechávám vypnutý, protože raději využívám okolní osvětlení, byť není vždy ideální a občas musím dát za vděk kompromisům. Fotím přitom do formátu RAW, protože při konverzi se dá mírně doladit expozice a hlavně vyvážení bílé. Dalším důvodem, proč fotit bez blesku jsou ostatní návštěvníci, které respektuji – oni nepřišli na koncert proto, abych je rušil blýskáním, ale aby si vychutnali svou oblíbenou kapelu.

Většinou nikdo z provozovatelů, ani koncertujících nic proti fotografování nemá, ale občas vycítím, že je dobré se jich dovolit dopředu. Nakonec, je-li k tomu prostor, si vezmu kontakt na někoho z kapely – pošlu jim pár vybraných fotografií alespoň ve formátu pro web. Nikdy nevíte, kdy vás sami v budoucnu třeba nepřizvou na nějaké další focení, když se jim vaše snímky budou líbit.

 

img_4930.jpg 

 

 

 

 

 

 

 p8061529.jpg